BRÖLLOPSSLEV, allmoge, friargåva, tillskriven Pehr Schenler, Norrala, Hälsingland. Daterad 1848.

Slev med målad dekor av blommor samt datering LLD 1848. Svängt grepp, undertill med skuren hjärtdekor. Längd 37 cm.

Smärre slitage och färgbortfall.

Lähtöhinta
8 000 SEK