Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

KARMSTOLAR, 1 par, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Rester av originalmålning. Skuren dekor av bl a rocaille. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits, klädsel av domestik. Kopplad benställning.

Torrsprickor. Slitage, repor och märken. Avslag på ben och sarg. Kompletteringar och lagningar i armlän.

Lähtöhinta
22 000 SEK