KARMSTOL, rokoko, 1700-tal.

KARMSTOL, rokoko, 1700-tal.

Målad och bronserad. Skuren decor av rocailler. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning.

Slitage. Repor och märken. Senare målad och bronserad. Färgbortfall. Senare förstärkta i sarg och armlän. Instabil. Klädsel med slitage.

Lähtöhinta
10 000 SEK