Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

SÄNGAR, ett par, John Widdicomb Furniture Co, Grand Rapids Michigan, USA, 1900-talets första hälft.

Fanerade i valnöt samt bemålade. Dekorerade med frukter och blommor. Etikettmärkta "Boggs & Buhl, Pittsburgh". Ej monterade. Längd 203 cm, bredd 107 cm, höjd 114 cm.

Bruksslitage. Stötmärken, repor samt torrsprickor. Skador och skiftningar i fernissan. Senare ytbehandling.

Muut tiedot

Se även föremål 690080, 697998 och 697997.

Lähtöhinta
2 000 SEK