SÄNGBORD, ett par, AB Erik Andersson & Co Snickerifabrik, Rottne, 1900-talets andra hälft.

Lackerat trä. En låda samt en avlastningshylla vardera. Skivor med upphöjd kant. Längd 44 cm, bredd 34 cm, höjd 55 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Färgbortfall. Märken. Krackelyrer.

Lähtöhinta
1 500 SEK