Stomme i björk. Detaljer i vitmetall. Skiva, bakstycke samt sidostycken i glas. 20 lådor. På hjul. Invändigt belysning. Längd 220 cm, bredd 60 cm, höjd 97 cm.
Bruksslitage. Repor och märken. Fläckar, rost och ställvis blekt. Avslag. Skadat glas på en kortsida. Belysning ej funktionstestad.