SÄNG, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Brunmålat trä. Nedåt avsmalnande ben med kannelyrer. Utdragbar. Längd 194 cm, bredd infälld 70 cm, utfälld ca 110 cm, höjd 87 cm.

Slitage. Repor, stötmärken, fläckar samt färgbortfall. Senare målning.

Lähtöhinta
3 000 SEK