TEKANNA, stengods, Signe Persson Melin, "Six-sided", Rörstrand, signerad, 1900-talets mitt.

Hexagonal med brun och svart glasyr, handtag av metall. Höjd 18 cm.

Bruksslitage. Nagg på pip samt smärre nagg under lock.

Lähtöhinta
2 000 SEK