LJUSKRONA, empire-stil, 1900-talets första hälft/mitt. Höjd ca 65 cm exkl kopp.

Stomme i mässing, beklädd med olikformade prismor. Sju ljuskällor samt sex ljusarmar. Diameter ca 55 cm.

Bruksslitage. Anlöpningar. Repor. Skev plym. Nagg. Enstaka prismor saknas. Ej fullt genomgången. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
3 000 SEK