BORDSSURTOUT, silver, Adolf Zethelius, Stockholm, 1813. Vikt (exkl. glas) 1392 g.

Båtformad platta med genombrutna skålar och dekorelemet av maskaroner och fleuronner. Fotplatta med dekor av meanderslinga och drakar invävda i akantusblad. Krönande dekor av tupp. Ströare och flaskor i slipad glas. Höjd 37 cm

Slitage. Bortfall av delar. Glaspropp samt ströaren med nagg.

Lähtöhinta
10 000 SEK