Louise Adelborg

(Ruotsi, 1885-1971)
Louise Adelborg
(Ruotsi, 1885-1971)

SERVISDELAR, 78 delar, porslin, "Swedish Grace", Louise Adelborg, Rörstrand, 1950/60-tal.

22 mattallrikar
12 djupa tallrikar
11 förrättstallrikar
10 assietter
3 uppläggningsfat
4 uppläggningsskålar
15 kaffekoppar med fat
1 gräddkanna

6 st kaffefat medföljer

Slitage. Dekor med hårdare slitage. En förrättstallrik och två kaffefat med genomgående sprickor. Smuts.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet