Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

SPELBORD, sengustavianskt, omkring 1800.

Mahognyfaner. Rektangulär fast skiva, hopfällbar med gångjärn. På nedåt avsmalnande ben. Längd ca 85, bredd ca 41+41, höjd ca 75-78 cm.

Bruksslitage samt åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Fanerskador. Mindre delar saknas. Sprickor. Mindre rangligt. Förstärkningar. Slagen skiva. Delar saknas.

Lähtöhinta
2 000 SEK