Fanerat med mahogny. Fotavslutningar i form av tassar, hjultrissor av mässing. Två bordshalvor. En iläggsskiva med sarg à 61 cm. Längd 244. Bredd 122. Höjd 76 cm.
Slitage, repor och märken. Skiva med fläckar.