"Day or Night". Mässing och trä. Längd ihopfälld 67,5cm. I ekfodral.
Slitage. Sprickor. Ej funktionstestad. Skruvar saknas. Märken och repor.
Enligt uppgift Fendrick vid flottan Fredrik Vilhelm Grameen f. 1768-d.1825, adlad von Krusenstjerna. Deltog i slaget vid Hogland 1788 där han blev sårad.