Ewald Dahlskog

(Ruotsi, 1894-1950)
Ewald Dahlskog
(Ruotsi, 1894-1950)

PARTI FAJANS, 16 delar, Evald Dahlskog, Bo fajans, 1940-tal.

12 assietter, 2 ljusstakar, såsskål och skål på fot. Glaserade i blågrått (glasyr Turkos) och grönt. Stämpelmärkta D eller ED samt modellnummer och Bo eller Bo fajans. Skålens höjd 13,5 och längd 30 cm.

Smärre slitage. Obetydliga glasyrmistor.

Lähtöhinta
1 500 SEK