SAMOVAR, försilvrad koppar. Empire, 1800-talets första hälft.

Urnformad. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. Monterad på träsockel. Invändigt med sil. Tappkran med knopp i elfenben. Höjd ca 33 cm.

Försilvringen med smärre slitage. Elfenbensknopp med smärre spricka.

Lähtöhinta
3 000 SEK