Carl-Harry Stålhane

(Ruotsi, 1920-1990)
Carl-Harry Stålhane
(Ruotsi, 1920-1990)

VAS, stengods. Carl-Harry Stålhane, Rörstrand 1940-/50-tal.

Närmast klotformad med indragen fot och hals. Harpälsglasyr i blågrått med bruna inslag. Signerad R SWEDEN CHS. Höjd ca 19 cm.

Halsen något sned från tillverkningen.

Muut tiedot

Ett av Stålhanes tidigare verk för Rörstrand, formgiven omkring 1947-48.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet