GOLVUR, Ångermanlandsbrud, tidigt 1800-tal.

Bukig form. Rikt dekorerad och målad, dekor av bland annat blommor och blad. Höjd ca 236 cm, bredd 48 cm. 2 lod, pendel finns. Pendel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Lös krön. Senare bemålad. Urtavla med flagnad färg. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK