Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SKRIVBORD, senempire, 1800-talets mitt.

Mahognyfanerat. Delvis läderklädd skiva, med sarg. Front med tre lådor. Två hurtsar med vardera fyra lådor. Bredd 165, djup 94, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Ställvis blekt. Smärre fuktskador och fanerskador. Repor och slitage. Den vänstra hurtsens lådor går ej att dra ut. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK