Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SPEGEL, rokoko, 1700-tal

Förgylld och bronserad. Rikt ornamenterad, krön i form av snäckskal med blommor. I ramen infällt spegelglas. Höjd ca 180cm, bredd ca 80cm.

Slitage. Omarbetad och påbyggd på 1800-talet. Sprickor i spegelglaset. Lagningar. Renoverad. Dekorelement saknas. Färgbortfall.

Lähtöhinta
18 000 SEK