Hilma Persson-Hjelm

(Ruotsi, 1877-1953)
Hilma Persson-Hjelm
(Ruotsi, 1877-1953)

HILMA PERSSON-HJELM, Rörstrand, 1900-talets första decennium. Skål, porslin.

Genombruten dekor av blåsippsblad. Handmålad dekor i underglasyrfärgerna blålila och grågrönt. Signerad och stämplad. Höjd 12, diameter 16,5 cm.

Kantnagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK