Fäste i mässing med genombruten parerplåt. Klinga graverad med "Konungen" och "Fäderneslandet". Ägarens monogram, BF, på fäste. Stålbalja. Längd 89,5 cm.
Bruksslitage. Klinga med lagning vid fäste. Fäste saknar avslutande knopp. Balja med skav.