Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talet början.

Översta lådan med kannelering och sargen med tandsnitt. Fyra lådor i sargen. Längd 113, bredd 53, höjd 94 cm.

Slitage, färgbortfall och ställvis fläckar. Renoverad och kompletterad. Senare bemålad. Mässingsbeslag med slagskador. Ett lås saknas, resterande utbytta.

Lähtöhinta
6 000 SEK