KOPP MED FAT, Osmanska riket, omkring 1900, silver, vikt ca 339 g.

KOPP med lock, på udda fat, tughrastämplade, spår av invändig förgyllning, total höjd 12 cm, diameter 16,5 cm.

Bruksslitage, sliten förgyllning, , repor, npgot bucklig, bristning vid mynning.

Lähtöhinta
2 000 SEK