SOFFA, Polen, 1700-talets första hälft.

Bronserad. Skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt av nuvarande ägare på auktion i Sparreholm, 1970-tal.

Muut tiedot

Vapenskölden på soffan talar för att soffan tillverkades för en av saxiska kungens herrgårdar/slott under tiden Polen och Litauen fortfarande var ett gemensamt rike (s.k. Båda Folkets Rike).
Polen symboliseras på soffans sköld av en krönt örn och Litauen av en korsriddare på en häst med svärd draget över huvudet. Den saxiska ättens vapensköld av Wettin hur är placerat i mitten.

Lähtöhinta
12 000 SEK