Barock

Barock

HÖRNSKÅP, Barock, allmoge, 1700-talets första hälft.

Bonad furu. Raka sidor med dörr, bakomliggande hyllplan. Längd ca 61, djup ca 37, höjd ca 97 cm. Nyckel finns.

Bruks-och åldersbetingat slitage med repor och stötskador. Renoverad och kompletterad med senare delar varav bland annat skåpets övre skiva är senare. Mindre maskstunget. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
3 000 SEK