SKÅP, senbarockstil, 1700-/1800-tal.

Rektangulär form. Fanerat i alm och masurbjörk. Överdel med pardörrar med bakomliggande hyllor. Underdel med skrivklaff med åtta lådor bakom klaff. Beslag i mässing. Höjd 210, längd 98, bredd 60 cm. Nyckel finns.

Överdel senare från 1800-talets andra hälft. Slitage. Renoverat och kompletterat. Smärre fanérskador. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK