Brosch med mabepärla, 18K guld med svensk importstämpel. Längd 6,5 cm. Hänge med odlad pärla. Höjd 1,2 cm. Kedja, förgyllt silver. Längd 37 cm. Totalvikt ca 5 g.
Bruksslitage.