HÖRNSKÅP, 1700-talets andra hälft.

Tudelat. Framtagen målning. Överdel med uppsvängt krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan samt lönnfack i botten. Bredd 130. Djup ca 70. Höjd 212 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken. Senare bronsering på krön. Kompletterat med senare sockel och beslag. Torrsprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK