SEKRETÄR, gustaviansk stil, 1920/30-tal.

Fanérad i olika träslag, dekor i form av putti. Beslag i mässing av bland annat löpande hund. Skrivklaff med bakomvarande hyllinredning samt låda i fronten. nedåt avsmalnade ben. Bredd 82 cm, djup 45 cm, höjd 101 cm. Nyckel finns.

Visst slitage, repor, fanérskador. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK