Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

BYRÅ, gustaviansk, 1700-talets slut/ 1800-talets början.

Fanerad med bl at fruktträ och jakaranda. Skiva av grå kalksten. Intarsiadekor av vetekärvar samt rosettupphängd blomstergirland. Mässingsskodd. Längd 105, höjd 83 cm djup 48 cm. Nyckel finns.

Slitage. Nagg på hörnet av skivan. Renoverad och kompletterad, bl a delvis utbytta beslag och lås. Renoverad yta. Smärre fanerskador och lagningar.

Lähtöhinta
25 000 SEK