John Kandell

(Ruotsi, 1925-1991)
John Kandell
(Ruotsi, 1925-1991)

TAKLAMPA, Johan Kandell, troligen 1950-tal.

Ek och akryl. Höjd ca 32 cm exklusive upphängningsanordning.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Kirjallisuus

Gunilla Lundahl, "John Kandell balanskonstnär solitär rävröd, Raster Förlag, 1993, modellen avbildad som takarmatur i S:t Nicolai Kapell, Helsingborg, från år 1956.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet