ARMBORST, troligen Tyskland, 1700-talets första hälft.

Valnötsstock. Beninläggningar med graverad dekor. Järnbåge märkt med ekollon (odientifierad smedsstämpel). Längd ca 70 cm.

Bruksslitage med några sprickor, avslag och skav. Detaljer saknas. Senare sträng.

Lähtöhinta
20 000 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?