Jacob Siölin

(Ruotsi, 1737-1785)
Jacob Siölin
(Ruotsi, 1737-1785)

FÄLLBORD, Jacob Sjölin, sign o numr 521, 1767-1785.

Med rund fanerad skiva, fanerad med alrot. Otydligt hallstämplad samt märkt: "JAC:SIÖLIN. KÖPING OCH KONGSÖR:No 521". Diameter ca 39,5 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Materialbortfall. Renoverad och kompletterad samt med förstärkningar (dessa vid fäste mellan stomme och skiva). Färgrester. Blekt samt med ytskador. Skadad metallanordning mellan skiva och stomme (vilket påverkar fällfunktionen).

Lähtöhinta
6 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

631. Lars-Erik Falk, "Öz".
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
Tämänhetkinen tarjous:
- SEK