741873

Börje Skohg

(Ruotsi, 1923-2006)
Börje Skohg
(Ruotsi, 1923-2006)

BÖRJE SKOGH, Gustavsberg studio, väggplatta stengods. 1970-/80-tal.

Rektangulär form. Bemålad och glaserad dekor av hästar med ryttare. Signerad G, studiohand Skogh. Ca 48x23 cm.

Smärre tillverkningsdefekter på baksidan.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet