JARDINJÄR, silver, glas, jugend, CG Hallberg, otydlig årtalsstämpel. 1910-tal. Silvervikt ca 640 gram.

Daterad 1915 i gravyren. Oval form, genombruten dekor, girlanddekor, uppsvängda handtag, fyra fötter, glasinsats med slipad dekor. Längd 43,5, bredd 22,5 cm.

Slitage, bristningar och mindre skador. Gåvogravyr. Kanter med nedslipade nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK