SALONGSGRUPP, 6 delar, Biedermeier, 1840-tal.

Ljus björk, soffa med volutsvängda armlän och ben, uppsvängt krönparti, stoppning armlän, rygg, sits. L 203, djup 73. 4 stolar med peltaformade ryggbrickor, horisontell balusterbricka, stoppade sitsar, sabelben. Bord med oval skiva på pelarformat ben, fotplatta med fyra svängda fötter. L 107, b 72, h 79.

Slitage, repor, sprickor. Smärre skador och lagningar och dekorbortfall.

Lähtöhinta
6 000 SEK