Orrefors

(Ruotsi, Founded in 1898)
Orrefors
(Ruotsi, Founded in 1898)

TAKLAMPA, "Festival", Orrefors/Fagerhult, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 58 cm.

Stomme i vitmetall med formpressade glascylindrar i klarglas. 12 ljuspunkter. Diameter ca 60 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Något nagg.

Lähtöhinta
15 000 SEK