Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

Fritz Hansen

(Tanska, Founded in 1872)
Fritz Hansen
(Tanska, Founded in 1872)

FÅTÖLJER ETT PAR, Kjaerholm, Danmark, 1985.

Underrede i mattborstad stål, sits och rygg av svart läder. märkt i stålet POUL KJAERHOLM DENMARK FRITZ HANSEN samt etikettmärkt Made in Denmark 1985. Höjd ca 72 cm.

Slitage, ställvis hårdare. Repor och märken.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1955 och tillverkades av E Kold Christensen i Hellerup från 1956. Från år 1982 sker tillverkningen hos Fritz Hansen.

Lähtöhinta
20 000 SEK