A GERMAN KREUSSEN STONEWARE APOSTLE STEIN TANKARD.

Botten stämplad Friedrich Gottfried Hermann, mästare i Dresden 6/10 1783. Locket daterad 1792. Runt livet reliefdekor i emaljfärger av Jesus med tolv apostlar samt entrelacbård i relief. Höjd 24 cm. Diameter 19 cm.

Kulumaa. Täydennetty.

Lähtöhinta
20 000 SEK