CHIFFONJÉ, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Mahogny, fyra lådor med gustavianska låsskyltar, klaff med innanför liggande inredning av 12 smålådor, lönnfack, lucka. Intarsiadekor av bla masurbjörk med motiv av bla krigare i portal med skenperspektiv. L 106, b 55, h 132. Nyckel finns.

Slitage, repor. Intarsiaskador. Delvis renoverad och målad med svart färg på bla klaffens insida. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK