Signerad a tergo "Hedvig Hallberg, Enånger". Märkt "K.M.D. 1836". Bemålad i blått och med blomdekor. Dörrpar med bakomliggande hyllinredning. Rakt utskjutande krön. L 115, b 43, h 111. Nyckel finns.
Skador och slitage, färgbortfall.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?