VÄGGHÖRNSSKÅP, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.

Bemålat i blått och rött. Otydligt daterad. Rundad form med kanelyrer. Skåpslucka med bakomliggande hyllinredning. L 81, b 50, h 96.

Skador och slitage. Färgbortfall.

Lähtöhinta
2 500 SEK