Royal Copenhagen

(Tanska)
Royal Copenhagen
(Tanska)

TALLRIKAR, 8 st, "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.

Målad polykrom och förgylld dekor efter planschverk över den danska floran. modellnr 20/3554. Med konturerad genombruten kant. Diameter 22,5 cm
"Primula elatior"
"Myrrhis odorata Scop" "Antirrhinum Orontium. L" "Plantago major intermedia" "Rubus castoreus lacot"
"Geranium silvaticum L" "Pulsatilla nigricans Stork"
"Vinca minor L."

Large repair to one plate. Minor wear.

Lähtöhinta
16 000 SEK