Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

10 Esinettä
Carl Trägårdh, "Fårvaktare".
2p 4 h
Carl Trägårdh, "Fårvaktare".
Tarjottu
3 000 SEK
Lähtöhinta
8 000 SEK
Ingrid Ehrenborg, Model study.
4p 2 h
Tarjottu
1 000 SEK
Lähtöhinta
12 000 SEK
Olof Hermelin, Mountain landscape.
4p 2 h
Tarjottu
300 SEK
Lähtöhinta
2 500 SEK
Okänd konstnär, Okänd konstnär 1800-tal,
5p
Tarjottu
300 SEK
Lähtöhinta
2 500 SEK
Allan Egnell, A Carolinian in battle.
6p 3 h
Tarjottu
2 200 SEK
Lähtöhinta
3 000 SEK
Anders Zorn, "Byst".
6p 4 h
Anders Zorn, "Byst".
Tarjottu
320 EUR
Lähtöhinta
400 EUR
Anders Zorn, "Dalarö".
6p 4 h
Anders Zorn, "Dalarö".
Tarjottu
300 EUR
Lähtöhinta
500 EUR
Tilaa uutiskirjeemme