Lage Lindell

(Sverige, 1920-1980)
Lage Lindell
(Sverige, 1920-1980)

LAGE LINDELL, Färglitografi, signerad och numrerad 58/68.

Utan titel. P. 78 x 105 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Lage Lindell föddes 1920 i Stockholm. Han studerade på Konstakademien 1941-46 med Isaac Grünewald och Sven X:et Erixson som lärare. Han erhöll Ester Lindahls stipendium och reste åren efter konstskolan på studieresor i Danmark, Frankrike, Spanien och Nordafrika. Han deltog i utställningen Ung konst hos Färg och Form 1947 tillsammans med jämnåriga abstrakta konstnärer. Han inspirerades under 1940-talet av Pablo Picassos Guernicakubism och utvecklade ett färgsprakande, kubistiskt figurmåleri. Vid sidan av måleriet experimenterade Lindell även sporadiskt med skulptur. Tillsammans med Lennart Rodhe, Pierre Olofsson, Olle Bonniér och Karl-Axel Pehrson utförde han en väggutsmyckning på Astra i Södertälje. Han erhöll Prins Eugenmedaljen 1975.

Klubbat pris
6 500
574
599
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (44 bud)
23 aug 2018 13:16
6 500 SEK
23 aug 2018 13:16
6 300 SEK
23 aug 2018 13:14
6 000 SEK
23 aug 2018 13:13
6 000 SEK
23 aug 2018 13:13
5 700 SEK
23 aug 2018 13:13
5 500 SEK
23 aug 2018 13:12
5 100 SEK
23 aug 2018 13:11
4 900 SEK
23 aug 2018 13:11
4 700 SEK
23 aug 2018 13:11
4 700 SEK
23 aug 2018 12:49
4 422 SEK
23 aug 2018 12:49
4 222 SEK
23 aug 2018 12:45
4 201 SEK
23 aug 2018 12:45
4 001 SEK
22 aug 2018 10:36
3 800 SEK
22 aug 2018 10:36
3 600 SEK
21 aug 2018 23:02
3 422 SEK
21 aug 2018 23:02
3 222 SEK
21 aug 2018 22:47
3 201 SEK
21 aug 2018 22:47
3 001 SEK
21 aug 2018 22:46
2 615 SEK
21 aug 2018 22:46
2 415 SEK
21 aug 2018 16:57
2 210 SEK
21 aug 2018 12:04
2 010 SEK
21 aug 2018 12:02
1 810 SEK
21 aug 2018 12:02
1 710 SEK
21 aug 2018 12:02
1 560 SEK
21 aug 2018 12:02
1 460 SEK
21 aug 2018 12:01
1 360 SEK
21 aug 2018 12:01
1 260 SEK
20 aug 2018 7:38
1 150 SEK
20 aug 2018 7:38
1 050 SEK
20 aug 2018 7:38
960 SEK
20 aug 2018 7:38
910 SEK
20 aug 2018 7:38
850 SEK
20 aug 2018 7:38
800 SEK
20 aug 2018 7:37
700 SEK
20 aug 2018 7:37
650 SEK
20 aug 2018 7:37
600 SEK
20 aug 2018 7:37
550 SEK
20 aug 2018 7:37
460 SEK
20 aug 2018 7:37
410 SEK
19 aug 2018 23:54
350 SEK
19 aug 2018 3:02
300 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801