David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

DAVID HOCKNEY, färgetsning och akvatint, signerad David Hockney och numrerad 175/200 med blyerts. Utförd 1976-77.

"FIGURE WITH STILL LIFE", ur "The Blue Guitar". Tryckt och utgiven av Petersburg Press, London. Plåtstorlek 42,5 x 34,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Mjuka hanteringsveck. Helhetsintrycket är gott.

Marco Livingstone, "David Hockney. Etchings and Lithographs", nr 7.

Konstnär

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.

Klubbat pris
8 500
750
783
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
20 aug 2018 15:43
8 500 SEK
16 aug 2018 0:41
8 300 SEK
15 aug 2018 12:50
8 100 SEK
15 aug 2018 12:50
8 000 SEK
15 aug 2018 12:50
7 700 SEK
15 aug 2018 12:50
7 500 SEK
14 aug 2018 18:43
7 000 SEK
14 aug 2018 0:40
6 100 SEK
13 aug 2018 23:37
3 000 SEK
13 aug 2018 21:38
2 700 SEK
13 aug 2018 18:11
2 500 SEK