Astrid Sylwan

(Sverige, Född 1970)
Astrid Sylwan
(Sverige, Född 1970)

ASTRID SYLWAN, färgetsning, signerad och numrerad 5/35.

"VIII". 46 x 37,5 cm.

Oramad.

Konstnär

Sylwan, Astrid f. 1970 i Antwerpen. Svensk konstnär verksam i Stockholm. Utbildad vid Konstfack, där hon tog sin examen i fri konst 2005. Astrid Sylwan arbetar med ett färgstarkt abstrakt och storskaligt måleri. . Konstkritikern Sophie Allgårdh beskriver hennes måleri så här, i katalogen Lately från 2010: "På storskaliga dukar gestaltar hon en upprymd livskänsla och berusning under skarpt ljussatta dagar. Röda, rosa och orange klanger slungas mot transparenta hinnor i grönt och lysande havsblått. Någon gång drar ett solgult stråk genom i bilden, som i nästa stund kan stegras till frätgult. Med spacklar och gummiskrapor framkallas fint skiktade slöjor och tydliga upphöjningar eller vallar av ansamlad färg på duken.”

Klubbat pris
2 800
244
255
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
6 sep 2018 22:13
2 800 SEK
6 sep 2018 22:13
2 600 SEK
6 sep 2018 22:12
2 400 SEK
6 sep 2018 22:12
2 200 SEK
6 sep 2018 21:34
2 000 SEK
2 sep 2018 21:07
1 500 SEK
1 sep 2018 20:44
1 200 SEK
30 aug 2018 13:49
1 000 SEK
30 aug 2018 8:02
300 SEK