1186
69823

STIG LINDBERG, servis, 83 delar, "Berså", Gustavsberg 1960-74.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Flintgods, delvis ugnssäker. Tryckt dekor i grönt och svart mot vit fond. Omfattar: 12 mattallrikar, 12 desserttallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 1 kaffekopp med fat, 10 tekoppar med fat, 10 äggkoppar, saltströare, pepparströare, burk med lock, 4 olika stora runda skålar, smörask med lock, 2 kvadratiska skålfat, 2 rektangulära skålfat, 1 rektangulär skål, 1 kanna, såsskål med handtag. Stämpelmärkt GUSTAVSBERG BOHUS BERSÅ STIG LINDBERG SWEDEN.

Dekoren obetydligt sliten, obetydligt nagg, 3 + 9 fat medföljer. (83)

En av 1960-talet mest omtyckta serviser med sin strama dekor.