Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
1186
69823

A Stig Lindberg, 83 pcs of service, "Berså", Gustavsberg 1960-74.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Flintgods, delvis ugnssäker. Tryckt dekor i grönt och svart mot vit fond. Omfattar: 12 mattallrikar, 12 desserttallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 1 kaffekopp med fat, 10 tekoppar med fat, 10 äggkoppar, saltströare, pepparströare, burk med lock, 4 olika stora runda skålar, smörask med lock, 2 kvadratiska skålfat, 2 rektangulära skålfat, 1 rektangulär skål, 1 kanna, såsskål med handtag. Stämpelmärkt GUSTAVSBERG BOHUS BERSÅ STIG LINDBERG SWEDEN.

Dekoren obetydligt sliten, obetydligt nagg, 3 + 9 fat medföljer. (83)

Muut tiedot

En av 1960-talet mest omtyckta serviser med sin strama dekor.